امامزاده سيدابراهيم خراساني (ع)

آرامگاه اين نواده امام موسي كاظم (ع)  مامن بسياري از عاشقان اهل بيت (ع) است. بارگاه آن حضرت در مركز لاهرود قرار داشته و علاوه بر ساير امكانات رفاهي داراي زائر سرا نيز مي باشد.  امامزاده سید ابراهیم (ع) ملقب به خراسانی به روایت اکثر مورخین و محققین از اولاد  امام موسی کاظم (ع) بوده که در کشور عراق از «امّ ولد » متولد شده است.

سید کریم و بزرگوار پس از کسب فضایل اخلاقی و اسلامی و تحصیل علوم دینی به همراه عده زیادی از امامزادگان و اولاد امام موسی کاظم (ع)و سادات علوی از کشور عراق به مقصد ایران و در زمان ولیعهدی امام رضا (ع) به سمت خراسان مهاجرت نمودند. پس از شهادت امام هشتم حاکم وقت خراسان مأمون عرصه را بر سادات علوی و اولاد امام موسی کاظم (ع) تنگ نموده باعث آزار و اذیت و بعضاً حبس آنان گردیده است که سادات بالاجبار از خراسان خارج و به مناطق دور دست و کوهستانی و صعب العبور پناه برده اند تا به تبلیغ علوم اسلامی ودینی بپردازند.

به همین علت حضرت سید ابراهیم (ع) ابتدا مدت مدیدی در استان گیلان اقامت وبعد از مدتی به منطقه آذربایجان تشرف نموده اند و در جلگه وراوین (نام قدیم مشگین شهر ) در قریه لوت (لاهرود فعلی) رحل اقامت گزیده اند . معمرین و معتمدین محل چنین اظهار   می دارند که سید لازم التعظیم مراجعین زیادی جهت ارشاد وتبیین مسائل دینی و شفاعت داشته وقریه لوت مرکز داد وستد منطقه بوده و جمعیت زیادی داشته ونیز گذر گاه طوایف مختلف کوچ نشینان دامنه سبلان بوده واز موقعیت بالایی در منطقه بر خوردار بوده است به نقل از قدما حضرت سید ابراهیم (ع) مدتی نیز در آبادی لعل گنج از توابع لاهرود ساکن بوده که دارای مزارع و باغات در آن آبادی می باشد .در خصوص اولاد امامزاده سید ابراهیم (ع) به نقل از پیشینیان وقدما سید جلیل القدر دارای دو فرزند پسر می باشد که درآذر بایجان( تبریز) ساکن و مدفون شده اند که آنان نیز مورد احترام مردم هستند. وسید الکریم به روایت قدما حدوداً از میانسالگی در لاهرود سکونت نموده است و اهالی منطقه در حدود 25 سال از محضر شریف آن سید بزرگوار کسب فیض نموده اند ودر اواخر قرن پنجم هجری قمری در دوره سلجوقیان  در لاهرود  رحلت فرموده اند و پیکر شریف آن حضرت در محل خانه مسکونی خویش مدفون و اکنون آرامگاه مطهر آن حضرت زیارتگاه بسياري از عاشقان اهل بيت (ع) از جاي جاي ميهن اسلامي و حتي خارج از ايران است.