آبگرم شابيل

مجتمع آب درماني شابيل در 25 کیلومتری شهر لاهرود و در دامنه قله ساوالان و در مسير صعود به آن قرار دارد. شابيل دارای دماي 49 درجه سانتي گراد و دبي 5 ليتر در ثانيه می باشد. آب این چشمه در ردیف آب های معدنی اسید بیکربنات یا بیکربناته سدیک قرار دارد. به خاطر وجود مقدار زیادی اسیبد بیکربنیک ، از آب آن برای درمان بیماریهای حرکتی، عصبی (درمان پادرد و کمردرد) استفاده می شود.

مجتمع این آب درمانی مشتمل بر دو طبقه شامل بخش هاي مجزاي زنانه و مردانه و مجهز به استخر، سالن دوش ، رستوران ، سوئيت ، سونا و جكوزي می باشد. ضمن اینکه در محوطه آبگرم پارکینگ بسیار بزرگی وجود دارد که می تواند برای اتوموبیل های مسافران آبگرم و حتی آنهایی که قصد صعود به قله ساوالان را دارند محل امنی به شمار رود.

مبدا صعود به ساوالان آبگرم شابیل می باشد. در ماههای صعود اتوموبیل های لاندرور بسیار زیادی در کنار استخر این آبگرم قرار دارند که آماده حمل کوهنوردان به پناهگاه اصلی می باشند. در پایین این آبگرم طبیعت بی بدیل شیروان دره سی قرار دارد. این آبگرم مبدا حرکت به مناطق هوشنگ میدانی ، جان پناه غربی صعود، طاووس گولی و ییلاقات دامنه سبلان نیز می باشد. راه رسیدن به آبگرم از شهر لاهرود می باشد.